Bruce Willis trpí afázií. Co o ní víme?
425
Nedávné oznámení rodiny Bruce Willise, že herci byla diagnostikována afázie, upozornilo na poruchu řeči, který je poměrně častá, ale není příliš známá široké veřejnosti. American Speech-Language-Hearing Association (ASHA) vyzývá média, aby hledala informace o tomto stavu založené na důkazech – a zdůrazňuje, že léčba je dostupná u logopedů. Přinášíme některé informace vztahující se k této poruše řeči a tipy jak jednat s člověkem trpícím touto nemocí.
Co je afázie? Afázie je porucha řeči, která se může objevit, když člověk zažije změny v mozku v důsledku zranění nebo nemoci. Nejčastěji je to způsobeno mrtvicí; afázii však může způsobit jakýkoli typ poškození mozku. Afázie může někomu ztížit porozumění, mluvení, čtení nebo psaní. To závisí na tom, které části mozku jsou postiženy. Afázie není spojena s kognitivními deficity. Potíže s hledáním slov – charakteristický příznak afázie – však mohou být také časným příznakem jiných neurologických stavů, jako je primární progresivní afázie, které jsou doprovázeny kognitivními poruchami. Jak se afázie diagnostikuje a léčí? Při stanovení diagnózy logoped hodnotí řeč a jazykové dovednosti člověka. Posuzuje, jak dobře osoba: Rozumí slovům, otázkám, pokynům a příběhům. Říká slova a věty.Logoped žádá osobu, aby pojmenovala předměty, popsala obrázky a odpověděla na otázky. Čte a píše. Logoped umožní osobě psát písmena, slova a věty – stejně jako číst povídky a odpovídat na otázky o nich. Afázii lze léčit různými způsoby v závislosti na konkrétních potížích, které člověk má, a na tom, jaké jsou jeho cíle (např. návrat do práce, péče o členy rodiny, účast na konkrétních životních aktivitách). Logopedi pracují s lidmi trpícími afázií jednotlivě i ve skupinách, aby tak zlepšili jejich komunikační dovednosti. Mohou jim také pomoci najít jiné způsoby, jak se vyjadřovat při mají potížích s mluvením. To může zahrnovat kreslení, ukazování nebo používání jiných gest (nazývaných augmentativní a alternativní komunikace). Do léčby jsou zahrnuti i rodinní příslušníci, kteří podporují komunikaci svého blízkého. Při komunikaci s osobou postiženou afázií použijte v každodenním životě tyto tipy: 1. Získejte jejich pozornost, než začnete mluvit. 2. Při mluvení udržujte oční kontakt. Sledujte jejich řeč těla a gesta. 3. Promluvte si s nimi na klidném místě. Vypněte televizi nebo rádio. 4. Udržujte svůj hlas na normální úrovni. Nezvyšujte hlas, pokud se daná osoba neptá. 5. Používejte jednoduchá slov přiměřená jeho věku. Nemluvte s ním tedy jako s dítětem, pokud jím není. Nemluvte s postiženým jako s hlupákem. 6. Používejte kratší věty. Opakujte klíčová slova, kterým chcete, aby rozuměli. 7. Zpomalte řeč. 8. Dejte jim čas na mluvení. Snažte se za ně nedokončovat věty. 9. Zkuste používat kresby, gesta, psaní a mimiku. Nemocný jim někdy může rozumět lépe než slovům. 10. Požádejte je, aby kreslili, psali nebo ukazovali, pokud mají potíže s mluvením. 11. Ptejte se „ano” a „ne“, abyste jim usnadnili odpověď. Nechte je občas udělat chybu. Nemohou vždy říkat vše dokonale. 12. Nechte je, ať se snaží dělat věci sami. Může to trvat několik pokusů. Pomozte jim, když o to požádají. Přejeme Bruci Willisovi a jeho blízkým hodně sil při boji s touto nemocí.
43
Představte si, že změníte své vlasy, kůži a nehty pouhou změnou jídelníčku. Zatímco kosmetické produkty nabízejí rychlá řešení, strava bohatá na živiny poskytuje dlouhodobé výhody. Začleněním správných potravin můžete vyživit své tělo zevnitř, což povede ke zdravějším a zářivějším vlasům, pleti a nehtům.
Kromě těchto osmi důležitých potravin pro vaše vlasy, pleť a nehty,...
67
Jak už to tak někdy bývá, sedíte u stolu, užíváte si lahodné jídlo, a než se nadějete, snědli jste více než jednu porci. Dopřát si čas od času trochu více není velký problém. Pravidelné přejídání však vede k tolik nechtěnému přibírání na váze a dlouhodobým zdravotním problémům. Jídlo si však můžete si můžete vychutnávat i bez výčitek. Stačí se držet osvědčených...
62
V tiskové zprávě ke Světovému dni srdce o tom informovala Česká kardiologická společnost. Každý rok podlehne na nemoci srdce a cév téměř 50.000 lidí, jsou tak nejčastější příčinou smrti s asi 40 procentním podílem na všech úmrtích v České republice. Až 80 procentům cévních či srdečních příhod lze ale podle odborníků zabránit, základem jsou návštěvy u praktického lékaře.
To...
73
Rakovina tlustého střeva se řadí v našich zeměpisných šířkách k těm nejčastějším. Gulášek se sedmi, spláchnutý pivečkem nebo dvěma, je národní tradicí. A (nejen) tato tradice stojí za smutnou statistikou onemocnění rakovinou tlustého střeva u nás.
Rakovině tlustého střeva lze předcházet a lze ji léčit, pokud je odhalena včas. Obecně platí, že muži jsou náchylnější k rozvoji...