Deadboti - aneb spolu až na věky
153
Deadbot, ne není to překlep, je další z řady botů založených na AI - umělé inteligenci. Již dnes je vyvíjejí některé technologické společnosti a plánují jejich uvedení na trh v blízké budoucnosti.
Jedná se o chatboty založené na digitální identitě zesnulé osoby (pro tento účel jsou použity záznamy ze sociálních sítí, e-maily atd.) a schopné konverzovat s rodinou a přáteli zesnulé osoby a napodobovat její osobnost . Ač se to může zdát jako sci-fi, není tomu tak a služby tohoto typu jsou nám blíž, než si dokážeme představit.
Vhled do vývoje deadbotů a etické stránky jejich využití přibližuje Belénem Jiménez, člen výzkumné skupiny CERPOP na univerzitě v Toulouse, která se zabývá etickou a psychologickou stránkou využití deadbotů.
"Ačkoli mrtví boti ještě nebyli uvedeni na trh, musíme se zamyslet nad bioetickými aspekty této technologie. Jejich používání se může brzy stát normálním, jako se to stalo u jiných aplikací, které nás zprvu možná překvapily, ale nyní jsou široce používány, jako třeba seznamovací aplikace. Vzniká tak digitální posmrtný průmysl, který tuto technologii stále vylepšuje,“ vysvětlil Jiménez. Domnívá se, že je nezbytné „prostudovat, jak mrtví boti zprostředkovávají smutek a jakým způsobem ho dokážou transformovat. Je to obor, ve kterém neexistují téměř žádné vědecké studie a neexistují jasné odpovědi, protože jejich použití a účinky závisí na různých faktorech, včetně toho, jak jsou tyto technologie navrženy."
Nová evropská legislativa mimo jiné stanoví, že chatboti musí uživatele informovat o tom, že komunikují s počítačovým programem a ne s reálnou osobou. Ačkoli klasifikuje tuto technologii jako „omezené riziko“, v citlivých kontextech, jako je zdraví, což by byl případ mrtvých robotů, je třeba pečlivě analyzovat důsledky této technologie.
Výzkum skupiny CERPOP na univerzitě v Toulouse, ukázal, že pozůstalí projevují rozpolcené postoje k této nové technologii: touha udržovat citové vazby se svými blízkými je kombinována se znepokojením, které pochází z interakce s programem založeným na digitální identitě zesnulé osoby.
Deadboti jsou založeny na takzvaných „ pokračujících svazcích “ mezi pozůstalými a zesnulými, což je termín často používaný v psychologii smutku. Jiménez řekl, že „tyto technologie využívají potřeby lidí vytvořit emocionální vazby“. Ve skutečnosti by mohly být ekvivalentem pokročilé a technologické verze vedení imaginárního rozhovoru s naším milovaným nad jeho hrobem nebo uchování jeho paměti prostřednictvím fotografií a videí. "Tato potřeba udržovat pouta nemusí být nutně patologická," vysvětluje Jiménez, "a pro mnoho lidí je to normální. Při používání deadbotů je však nutné přijmout určitá opatření a je nezbytné regulovat jejich používání, protože motiv zisku společností, které je uvádějí na trh, nemusí být v souladu s potenciálním terapeutickým využitím této technologie."
Vzhledem k absenci studií Jiménez poukázal na to, že psychologické účinky těchto technologií budou záviset na samotných uživatelích, na vztahu, který měli se zesnulým, a na vztahu, který navážou s chatbotem. "Jedním z nebezpečí je, že by to mohlo vést k negativním účinkům, jako je vytvoření vztahu závislosti, a dokonce i utrpení způsobené druhou ztrátou, pokud mrtvý robot zmizí - například kvůli technickým problémům."
Fotka od Gerd Altmann z Pixabay
Fotka od Brian Penny z Pixabay
208
Nedávná studie vědců z University of Columbia odhalila, že jeden litr vody obsahuje průměrně 240 000 plastových částic ze sedmi druhů plastů. Z toho 90% tvoří nanoplasty a zbytek jsou mikroplasty. Ta čísla jsou ohromující. V obchodech kupujeme běžně vodu balenou v plastových obalech. A tyto obaly také vylučují plasty. Tento proces se asi nejvíce podobá odlupování odumřelých kožních...
221
Zvyk je železná košile, říká jedno krásné české přísloví. Některé zvyky máme natolik zažité, že si ani neuvědomujeme jejich škodlivý vliv na naše zdraví a zdraví mozku zejména. Některé každodenní zdánlivě neškodné návyky mohou být natolik špatné, že mohou způsobit trvalé poškození mozku. Pro příklady netřeba chodit daleko.
Lidský mozek je nejdůležitější orgán našeho...
266
Proč vlasy někomu vypadávají více než je běžné a jinému vůbec? Vypadávání vlasů je velmi nepříjemný estetický problém. O vlasy přicházejí muži i ženy. Zaměřili jsme se na nejčastější viníky a důvody, proč tomu tak je.
Někdy stojí za vypadáváním a řídnutím vlasů nemoc, v jiných případech může být na vině genetika, špatná výživa a v neposlední řadě je příčinou...
193
Lidé odpradávna věřili v zázračnou moc afrodiziak. V dávných dobách kdy bylo plození potomků jedním z hlavních životních úkolů, se lidé s jejich pomocí snažili překonávat neplodnost a sexuální nedostatečnost. Věřilo se na různé lektvary či koření. V různých kulturách lidé věřili „svým” zázračným potravinám na které nedali dopustit. Mnozí jim věří dodnes. Oprávněně?
...