Psychologové vyvíjejí nástroj pro hodnocení narcismu u uchazečů o zaměstnání
47
Zdá se, že narcismus je dnes všude: politika, filmy a televize, sport, sociální média. Narcismus se často vyskytuje i v zaměstnání, kde to může být obzvláště škodlivé. Je možné udržet pracoviště bez destruktivních, manipulativních narcistních egoistů?
Na Universitě v San Francisku, vznikl výzkumný tým, jež vytvořil nástroj k pracovním pohovorům, aby bylo možné lépe vyhodnotit míru narcismu mezi potenciálními uchazeči o zaměstnání. Profesoři psychologie na Universitě San Francisco Kevin Eschleman a Chris Wright a čtyři výzkumní pracovníci z řad studentů, vedli projekt publikovaný v Journal of Personality Assessment. „Zaměřili jsme se na narcismus, protože je to jedna z nejčastěji diskutovaných lidských vlastností.“ řekl Eschleman. „Ale je to vlastnost, která je z krátkodobého hlediska velmi atraktivní. Narcisté mají často tendenci být velmi cílevědomí a často jsou velmi úspěšní. Nástroj vyvinutý výzkumníky z USF - je souborem behaviorálních a situačních otázek, které lze začlenit do pracovního pohovoru. Jedna z otázek například požaduje po kandidátech, aby popsali svůj přístup k vedení týmu. Další se ptá, jak by kandidáti postupovali, v případě, že nesouhlasí s plánem, který prosazuje většina jejich týmu – a projekt vyžaduje jednomyslný souhlas, aby se mohl pohnout vpřed. Otázky jsou zaměřeny na reálné situace a vzájemně se kombinují tak, aby je uchazeči o zaměstnání nemohli snadno obejít předem připravenou odpovědí. Projekt začal před čtyřmi lety, když Eschleman zaznamenal nárůst narcismu v organizacích, ve kterých se zaměřují na vytváření efektivně fungujících týmů. Neschopnost řádně zvážit osobnost kandidáta, může narušit týmově orientované prostředí, poznamenává Eschleman. Zaměstnanci s narcistickou poruchou mají tendenci vytvářet rozhodnutí zaměřená ve svůj prospěch a krátkodobě, místo aby zvažovali dlouhodobé organizační potřeby. Mohou také zneužívat a snažit se chránit svůj pocit moci a kontroly, dodává. No, projekt je to chvályhodný. Bylo by zajímavé sledovat jakých pozoruhodných výsledků by dosáhl tento nástroj v českém prostředí. Zejména pokud by se zaměřil na již stávající zaměstnance. Jak se často dozvídáme z médií, zejména ve státních a městských firmách se krade tak, že se ani poledne nedrží. Nejčastěji v těchto organizacích kradou tzv. manažeři či ředitelé, kterým ani statisícové platy nestačí... Fotka od Dawn z Pixabay
183
Paul Alexander, Texasan, který kvůli dětské obrně strávil více než sedm desetiletí upoutaný na železné plíce, zemřel 11. března 2024, ve věku 78 let. Jeho pozoruhodný příběh není jen příběhem o přežití, ale také o odolnosti, odhodlání a neústupnosti ducha, který odmítl být definován omezeními.
V roce 1952, v pouhých šesti letech, se Alexandrův život drasticky změnil, když onemocněl...
170
Zvyk je železná košile, říká jedno krásné české přísloví. Některé zvyky máme natolik zažité, že si ani neuvědomujeme jejich škodlivý vliv na naše zdraví a zdraví mozku zejména. Některé každodenní zdánlivě neškodné návyky mohou být natolik špatné, že mohou způsobit trvalé poškození mozku. Pro příklady netřeba chodit daleko.
Lidský mozek je nejdůležitější orgán našeho...
162
Češi loni nasbírali lesní plody za 7,8 miliardy korun – nejčastěji houby, borůvky, maliny a ostružiny. Aspoň jednou měsíčně vyrazilo do lesa šest lidí z deseti. Celková návštěvnost lesa mírně stoupla, vyplývá to z údajů chystané Zprávy o stavu lesa a lesního hospodářství za rok 2022.
„Les je ideálním místem pro odpočinek, pobyt v něm má ozdravný účinek nejen pro naši psychiku, ale ...
150
Nedávná studie vědců z University of Columbia odhalila, že jeden litr vody obsahuje průměrně 240 000 plastových částic ze sedmi druhů plastů. Z toho 90% tvoří nanoplasty a zbytek jsou mikroplasty. Ta čísla jsou ohromující. V obchodech kupujeme běžně vodu balenou v plastových obalech. A tyto obaly také vylučují plasty. Tento proces se asi nejvíce podobá odlupování odumřelých kožních...