Každodenní návyky, které poškozují mozek
221
Zvyk je železná košile, říká jedno krásné české přísloví. Některé zvyky máme natolik zažité, že si ani neuvědomujeme jejich škodlivý vliv na naše zdraví a zdraví mozku zejména. Některé každodenní zdánlivě neškodné návyky mohou být natolik špatné, že mohou způsobit trvalé poškození mozku. Pro příklady netřeba chodit daleko.
Lidský mozek je nejdůležitější orgán našeho těla. Aby mozek dobře fungoval potřebuje také cvičení a vhodnou výživu. Vytváření vhodných návyků a vyhýbání se následujícím špatným návykům tedy zabrání poškození mozku a udrží jej zdravý.
1. Vynechání snídaně
Náš mozek potřebuje vhodné živiny ve vhodnou dobu, aby fungoval co nejlépe. Kvůli rychlému životnímu stylu se většina z nás vyhýbá snídani nebo ji dokonce vynechává, aby si ušetřila čas v ranních hodinách dne. To vede k nízkému přísunu cukru a špatnému zásobování mozku živinami. Mozek potřebuje ke svému fungování čistou glukózu. Špatná výživa může mít dlouhodobé škodlivé účinky na mozek, jako je degenerace mozkových buněk.
2. Přejídání
Říká se, že „všeho moc škodí“. Totéž platí pro náš mozek. Máme tendenci se přejídat, pokud mozek nefunguje normálně a naopak. Přejídání vede k poškození mozku, k ukládání cholesterolových plaků a ztluštění krevních cév v mozku, což způsobuje snížené prokrvení mozkových buněk. To může způsobit vážné poškození běžného fungování mozku. Je prokázáno, že přejídání vede k Alzheimerově chorobě. Přejídání vede také k obezitě, která následně poškozuje náš sebeobraz a sebevědomí a může vést k depresím a dalším psychickým problémům.
3. Nedostatek spánku
Nedostatek spánku brání schopnosti mozku normálně fungovat. Pokud jste někdy ztratili cestu domů nebo jste někde zapomněli klíče a nemůžete si vzpomenout kde, pak za touto dočasnou ztrátou paměti pravděpodobně stojí nedostatek spánku. Nedostatek spánku vede ke kognitivním problémům. Bez dostatečného spánku odumírají určité mozkové buňky a pro vás je pak těžší si věci zapamatovat. Psychické problémy se mohou také objevit kvůli špatnému spánku nebo poruchám spánku. Spěte 8 hodin každý den!
4. Nadměrná konzumace sladkých potravin
Vědomě, ale častěji nevědomě všichni konzumujeme cukr ve většině potravin a nápojů. Je známo, že vysoká konzumace rafinovaných cukrů ničí schopnost mozku a těla vstřebávat bílkoviny a živiny. Špatná výživa vede k podvýživě a poruchám mozku, jako je špatná paměť, poruchy učení, hyperaktivita a deprese. Takže až si příště dáte velkou kolu, zamyslete se znovu, protože obsahuje téměř 20 lžic cukru! Tak dobrou chuť...Nejde tedy o to, že si dáte k snídani domácí koláč. Zkrátka všeho s mírou. Jde zejména o tzv. přidané cukry, které se vyskytují téměř ve všech průmyslově zpracovaných potravinách. Aby nám ty průmyslové šmakulády táák chutnaly.
5. Kouření
Kouření je pravděpodobně jeden z nejškodlivějších návyků, které si dopřáváme, protože kouření způsobuje nejen onemocnění plic nebo srdeční choroby, ale také vede ke zmenšování mnoha buněk v mozku a může vést k problémům, jako je demence nebo Alzheimerova choroba. Nadměrné kouření nepřímo způsobuje neurozánět, který může způsobit autoimunitní poruchu - roztroušenou sklerózu.
6. Nedostatek socializace
Socializace a mluvení podporuje růst a vývoj mozku. Intelektuální rozhovory posilují mozek a zlepšují jeho schopnost pracovat. Svou kreativitu můžete zvýšit tím, že potkáte nové lidi a navážete nová přátelství. Společenská komunikace je skvělý způsob, jak podpořit zdraví mozku. Pokud nedochází k socializaci nebo pokud je komunikace nízká, můžete se cítit skleslí a depresivní.
7. Pohyb
Můžete si hlídat kalorie sebevíc, ale pokud nebudete mít pohyb budete chřadnout. Fyzicky i psychicky. V dnešní moderní době není nic snadnějšího, než den bez pohybu a ranní spěch se nepočítá. Autem do práce - sedíme. V práci - často opět sedíme. Po práci autem domů a? Ano opět (často) sedíme. Pohyb z běžného života v podstatě vymizel a pokud ho nebudete aktivně vyhledávat, žádný mít nebudete. Pohyb a cvičení vás činí flexibilnějšími. Bez dostatečného cvičení se pohyblivost a pohybová síla mozku snižuje. Celkově se zhoršuje stabilita a motorické dovednosti. Studie prokázaly, že cvičení pomáhá udržet nás mladší tím, že uvolňuje hormony štěstí zvané endorfiny. Cvičení neposiluje jen mozek, ale i vaše srdce a plíce. Potřebujete více důvodů k pohybu a cvičení?
8. Alkohol
Čím vyšší je procento alkoholu, tím vyšší je počet buněk, které odumírají v mozku. Užívání alkoholu vede k chemické nerovnováze, pokud se v něm pokračuje delší dobu a ve velkém množství. Objem mozku se snižuje v důsledku chronického příjmu alkoholu.
9. Vystavení se kontaminovaným chemikáliím/znečištění
Náš mozek je zcela závislý na kyslíku. Čím více se vystavujete škodlivým chemikáliím nebo znečištěnému a kontaminovanému vzduchu, tím méně kyslíku se dostane do mozku. Nedostatek kyslíku v těle může vést k odumření mozkových buněk. Studie na myších vystavených dlouhodobě znečištěnému vzduchu prokázaly přímé fyzické poškození mozku.
10. Nadměrný stres
Stres je součástí života každého z nás. Určité množství stresu souvisejícího s prací nebo rodinou je nedílnou součástí života. Stres z dokončení práce včas nebo vítězství v soutěži je zdravým projevem stresu. Ale když stres přesahuje vaši schopnost vyrovnat se s ním, brání normálnímu fungování mozku a způsobuje, že se cítíte skleslí, depresivní, naštvaní, podráždění a nevyspalí.
11. Nedostatek stimulujících myšlenek
Může to znít úsměvně. Výzkumy ovšem ukazují, že lidem, kteří dostatečně nestimulují svou mysl, se mozek zkrátka a dobře zmenšuje. Čtení, psaní, učení se novým dovednostem, to vše zlepšuje fungování mozku a zabraňuje jeho poškození.
Fotka od Riad Tchakou z Pixabay
Fotka od Gerd Altmann z Pixabay
Fotka od Peter Schmidt z Pixabay
Fotka od Noe León z Pixabay
471
Dobře se vyspat je někdy věda. Doslova. Výzkumem spánku se dnes seriózně zabývají mnozí vědci a přichází se stále novými poznatky. Se zajímavou studií, která by se dala volně přeložit jako „Náš mozek na stráži”, přišli vědci z University of Salzburg.
Tato studie se věnuje tomu jakým způsobem reaguje náš mozek na známé a neznáme zvuky když se pokoušíme usnout a později ve fázi...
208
Nedávná studie vědců z University of Columbia odhalila, že jeden litr vody obsahuje průměrně 240 000 plastových částic ze sedmi druhů plastů. Z toho 90% tvoří nanoplasty a zbytek jsou mikroplasty. Ta čísla jsou ohromující. V obchodech kupujeme běžně vodu balenou v plastových obalech. A tyto obaly také vylučují plasty. Tento proces se asi nejvíce podobá odlupování odumřelých kožních...
167
Šťastný a klidný život je přirozenou touhou většiny lidí. Nikdo se nerodí naštvaný nebo plný pesimismu. Tyhle vlastnosti nabíráme až na cestě životem, často pod vlivem vnějších okolností. Pokud však nebudeme vůči sobě samým pozorní, může se stát, že náš vlastní mozek se doslova naprogramuje na negaci a pesimismus. Mozek je velmi plastický, a proto je možné se znovu...
65
Smrt bude „volitelná“ a proces stárnutí bude „reverzibilní“ do roku 2045, hlásí dva genetičtí inženýři - José Luis Cordeiro a matematik z Cambridge David Wood. Při představení jejich společné knihy „Smrt smrti“ v Barceloně uvedli, že nesmrtelnost je reálná vědecká možnost, která může nastat mnohem dříve, než se původně myslelo.
Cordeiro a Wood naznačují, že lidé budou moci...