Běh jako antidepresivum bez vedlejších účinků
137
Pravidelný sport má výrazný pozitivní dopad na duševní zdraví. Nedávno provedená studie se zaměřila na běh a dospěla k závěru, že pravidelné běhání má na jedince trpící úzkostmi a depresemi podobně příznivý vliv jako antidepresiva, ovšem bez jejich vedlejších účinků.
Studie byla prezentovaná na kongresu European College of Neuropsychopharmacology (ECNP) v Barceloně v říjnu 2023. „Antidepresiva fungují na většinu lidí. Neléčená deprese má na člověka velmi negativní dopad, takže antidepresiva jsou obecně dobrou volbou,“ říká hlavní autorka studie Brenda Penninxová, PhD , profesorka psychiatrické epidemiologie na univerzitě Vrije v Amsterdamu. „Tato studie však ukázala, že pravidelné běhání může snížit příznaky deprese, alespoň u některých depresivních osob. Efekt na duševní zdraví „běžců” byl srovnatelný se skupinou, která užívala antidepresiva.“ Pro výzkum vědci sledovali 141 lidí s depresí, úzkostí nebo obojím. Účastníci si mohli vybrat, zda chtějí pokračovat v léčbě pouze pomocí léků a bez běhání nebo s běžeckou terapií a bez léků. V průběhu 16 týdnů bylo 45 lidí léčeno selektivním inhibitorem zpětného vychytávání serotoninu (antidepresivum) a 96 se snažilo dodržovat běžeckou terapii. Běžecká terapie sestávala z 45 -ti minutových venkovních běhů pod dohledem, dvakrát až třikrát týdně, což je v souladu s obecnými doporučeními. Na konci studie asi 44 procent v každé skupině vykázalo ústup příznaků deprese a úzkosti. Pokud jde o fyzické zdraví, změny byly příznivější u běžců, kteří zaznamenali snížení srdeční frekvence, krevního tlaku a obvodu pasu a zvýšení funkce plic. Na druhé straně skupina užívající antidepresiva zaznamenala známky fyzického úpadku, se zvýšením hmotnosti, krevního tlaku a triglyceridů a snížením variability srdeční frekvence (známka menší odolnosti). Výzkumný tým zdůraznil, že pacienti s depresivními a úzkostnými poruchami mají často sedavý způsob života a běh a cvičení obecně, tyto lidi motivuje k tomu, aby chodili ven, stanovovali si osobní cíle, zlepšovali svou kondici a účastnili se skupinových aktivit. Jako problém se však ukázalo pravidelné dodržování stanoveného režimu. Pouze 52 % v běžecké skupině dodrželo předepsané běhové terapie v doporučeném časovém rozmezí, zatímco ve skupině užívající antidepresiva dodržovalo předepsanou léčbu 82 % sledovaných. Autoři studie uznávají, že motivovat lidi, aby se běhání a cvičení pravidelně věnovali, není snadný úkol. Změna životního stylu a zařazení pravidelného běhání do denního programu může být obzvláště obtížné pro depresivní jedince, protože jejich stav duševního zdraví jim vážně narušuje motivaci. Autoři studie také dodávají, že běh nemusí být pro každého a depresivní jedinci mohou získat podobné výhody i z jiných aktivit, které preferují, jako je jízda na kole, plavání nebo fotbal či tenis. S motivací může pomoci i provozování fyzické aktivity s ostatními lidmi. „Neexistuje žádná ‚zázračná léčba‘ deprese, která by fungovala pro každého. Pokud máme v našem léčebném arzenálu více možností, pacienti mají na výběr a léčbu lze kombinovat tak, abychom dosáhli nejlepších výsledků." uzavírá Penninxová. Fotka od Gerd Altmann z Pixabay
229
Podle Bloomberg Global Health Index je Španělsko jednou z nejzdravějších zemí na světě, přesto je španělská kuchyně, pokud přijde na debatu o středomořské kuchyni, často přehlížena.
Studie v The New England Journal of Medicine, financovaná španělským ministerstvem zdravotnictví ukázala, že výskyt závažných kardiovaskulárních příhod byl u Španělů díky jejich národní kuchyni bohaté na ...
85
Hněv je přirozenou emocí, ale pokud je ponechána bez kontroly, může vést k destruktivním následkům, a to jak psychicky, tak fyzicky. Naučit se efektivně zvládat hněv může pomoci zlepšit vztahy, snížit stres a zlepšit celkovou pohodu. Zkrátka, s úsměvem jde všechno líp. A často usnadňuje cestu k druhým lidem.
Neplatí to však pokaždé, bohužel. Některé lidi úsměv provokuje, vytáčí a...
139
Zdřímnutí, dát si dvacet. Kdy by to neznal. Většinou vaši nadřízení. Dělají že to neznají a když přistihnou tak trestají. Přitom sami dřímají.
Podle rostoucího počtu výzkumů polední spánek nejen zlepší náladu, ale může také zvýšit výkon. Je to však délka spánku, která určuje zdravotní přínosy zdřímnutí. Velmi dlouhé zdřímnutí může mít naopak negativní vliv. Nedávné...
383
Síťové hotovky mě posouvají dál. Už vím, jak mám správně uklízet, jak ušetřit za benzín, nechybí tradiční návod na hubnutí a samozřejmě sex. Bezva.