Dát si v práci „dvacet” zvyšuje pracovní výkon
141
Zdřímnutí, dát si dvacet. Kdy by to neznal. Většinou vaši nadřízení. Dělají že to neznají a když přistihnou tak trestají. Přitom sami dřímají.
Podle rostoucího počtu výzkumů polední spánek nejen zlepší náladu, ale může také zvýšit výkon. Je to však délka spánku, která určuje zdravotní přínosy zdřímnutí. Velmi dlouhé zdřímnutí může mít naopak negativní vliv. Nedávné studie zjistily, že existuje souvislost mezi hypertenzí a pravidelným dlouhým zdřímnutím. Jejich důkazy silně naznačují, že lidé, kteří si zdřímnou denně déle než hodinu, jsou vystaveni zvýšenému riziku problémů s vysokým krevním tlakem. Naopak krátké zdřímnutí je účinné a přináší okamžité zlepšení kognitivního výkonu a síly. Jaká délka zdřímnutí je ideální? - 5 -ti minutové zdřímnutí nemá žádný znatelný účinek. - 10 -ti minutové zdřímnutí přináší výhody, které přetrvají další hodinu a půl. - 20 -ti minutové zdřímnutí nepřináší okamžité výhody, protože ty nastartují až půl hodiny po skončení spánku, ale bylo prokázáno, že právě klasických „dvacet” má na další pracovní výkon nejvíce pozitivní vliv. Podpoří bdělost a zlepší dovednosti jako je psaní a další motorické schopnosti. - 30 -ti minutové zdřímnutí má dočasný negativní účinek, protože jedinec na krátkou dobu může pociťovat zhoršenou bdělost. Pokud se rozhodnete si zdřímnout, nařiďte si budík s tónem, která vám nepřivodí infarkt. Zcela se nedoporučuje vyspávat déle než hodinu, protože se probudíte unavení a ospalí a výhody krátkého zdřímnutí si tak neužijete. A taky můžete zaspat odchod domů. Krátký spánek přes den, ideálně v práci aby měl smysl, by však neměl nikdy nahrazovat hluboký spánek v noci. Právě během hlubokého nočního spánku je vylučován hormon, zodpovědný za regeneraci buněk. Proto se tomuto typu spánku také říká regenerační spánek. Někteří lidé dělají chybu v tom, že dlouhý noční spánek nahrazují několika mocnými zdřímnutími přes den. Tenhle spánkový styl však vážně narušuje přirozený biorytmus a jedinec, který toto provozuje přichází o veškeré výhody regeneračního spánku se všemi důsledky. Zdřímnutí si v poledne v práci, ideálně po obědě pro lepší trávení, tedy není nic špatného a rozhodně to nemá nic společného s leností. Naopak! Pokud si někdo v práci občas dává „dvacet” neměl by být znevažován, zesměšňován nebo dokonce trestán. Pokud uvidíte, že Váš kolega/kolegyně v práci spí nebuďte ho. Ne dříve než za dvacet minut. A pošlete tenhle článek šéfovi/é. Fotka od Gerd Altmann z Pixabay
278
Síťové hotovky své čtenáře neopouští ani v dnešní složité době. Našim čtenářům přinášíme odborné informace o stlaní postelí, nechybí něco málo o lásce a motoristické okénko je dnes opravdu speciální. Dobrou chuť.
138
Pravidelný sport má výrazný pozitivní dopad na duševní zdraví. Nedávno provedená studie se zaměřila na běh a dospěla k závěru, že pravidelné běhání má na jedince trpící úzkostmi a depresemi podobně příznivý vliv jako antidepresiva, ovšem bez jejich vedlejších účinků.
Studie byla prezentovaná na kongresu European College of Neuropsychopharmacology (ECNP) v Barceloně v říjnu...
78
Alzheimerova choroba je progresivní neurodegenerativní porucha charakterizovaná postupným poklesem paměti a problémů s chováním.Je to nejběžnější forma demence, tj. onemocnění charakterizované ztrátou paměti a potížemi s myšlením, řešením problémů a jazykem. V České republice trpí touto chorobou odhadem 150 tisíc lidí a předpokládá se, že do roku 2050 se toto číslo téměř...
284
I v okurkové sezóně Síťové hotovky přináší nové poznatky z tajů lásky, krátce jsme nahlédli do budoucnosti a servírujeme hotovky také pro drsňáky. Motoristická okénka máme dokonce dvě.