Společenské hry - zapomněli jsme?
423
Společenské hry v digitální době zůstávají trochu opomenuty. Zejména pro mladší generaci je to slovo vhodné na „gůůglování“. Je to vůči nim nefér.
Mnozí z nás si jistě vzpomenou na tu zvláštní atmosféru hry s ostatními lidmi, řečeno dnešním moderním jazykem face to face. Hry lidi vždy sbližovaly, učily prohrávat a zároveň poskytovaly neopakovatelnou atmosféru napětí, zábavy a také pospolitosti. Konkurence počítačových her je drtivá. Nic proti počítačovým hrám. Také jsem je hrál. Pravdou je, že k takové hře nepotřebujete živého soupeře (mrtvý je vetšinou lepší...) a pokud ano je z druhé strany světa a mnohdy nemluví ani stejný jazykem. Ve většině případů je vzájemná interakce nula. Nicméně i v této konkurenci si některé společenské hry drží svůj jedinečný status. Příkladem budiž Scrabble, hra se slovy, kterou zná téměř každý a kdo ne, alespoň o ní slyšel. Kdo nezná hru Dostihy a sázky, to snad ani není Čech... Já jsme měl vždy rád hru, která se původně jmenovala Fantom staré Prahy, dnes se jmenuje pouze Fantom. Nicméně pravidla i hrací deska zůstaly stejné z doby mého dětství. Je to velmi zábavná hra až pro šest hráčů, jeden je fantom, ostatní zastávají hru detektivů. Domluvit se na něčem může být problém pro dva lidi. Co teprve pro šest... A takových a podobných her by jste jistě dokázali vyjmenovat mnoho. Společenské hry jsou vhodné pro všechny generace. Procvičují mozek, mají blahodárný vliv na rozvoj kognitivních schopností jako je paměť, kreativita, rychlost rozhodování, představivost a řešení problémů. Rozvíjení těchto schopností je velmi důležité pro děti. A nejen pro ně. S těmito hrami zkrátka zažíváte to, co s počítačem možné není. Společenské hry dávaly a stále dávají jejich hráčům výjimečný pocit „být přitom, když se to stalo“. A být v tom spolu. Společenské hry snad ještě nejsou úplně mrtvé. Jedinečná možnost společenského setkávání díky hře, vzájemná interakce, atmosféra a vše co se při takové události odehrává, je prostě fajn. Je v podstatě jedno zda hrajete Scrabble, Dostihy, Fantoma nebo nějakou jinou. Třeba i vy máte někde hluboko ve skříni nebo jinde odloženou svou dříve oblíbenou hru a s ní spojené hezké vzpomínky. Vyndejte ji, oprašte ji a hrajte. S ostatními.
350
Když něco nevíš tak se zeptej. Alespoň tak nás to učili ve škole. Někdy však platí „mlčeti zlato”. Internetové poradny jsou plné zvláštních dotazů lidí, kteří, vedeni silným pudem poznání a zvídavosti, pokládají své zvědavé dotazy. Síťové hotovky nabízejí odpovědi na některé z nich.
136
Pravidelný sport má výrazný pozitivní dopad na duševní zdraví. Nedávno provedená studie se zaměřila na běh a dospěla k závěru, že pravidelné běhání má na jedince trpící úzkostmi a depresemi podobně příznivý vliv jako antidepresiva, ovšem bez jejich vedlejších účinků.
Studie byla prezentovaná na kongresu European College of Neuropsychopharmacology (ECNP) v Barceloně v říjnu...
77
Alzheimerova choroba je progresivní neurodegenerativní porucha charakterizovaná postupným poklesem paměti a problémů s chováním.Je to nejběžnější forma demence, tj. onemocnění charakterizované ztrátou paměti a potížemi s myšlením, řešením problémů a jazykem. V České republice trpí touto chorobou odhadem 150 tisíc lidí a předpokládá se, že do roku 2050 se toto číslo téměř...
271
Síťové hotovky rozvíjí a rozšiřují obzory svým čtenářům. Jako vždy přinášíme mnohé cenné rady a poznání z oblasti lásky, nezapomínáme na motoristy a něco malého přinášíme ze světa drsňáků. Dobrou chuť.